KazioR |
Administrator |
|
|
Dołączył: 20 Wrz 2005 |
Posty: 2728 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Kraków Płeć: M |
|
|
 |
 |
 |
|
Nie wpadaj w panikę, katarakta (zaćma) u człowieka po zamgleniu jego soczewki wymienia mu się ja na sztuczną, czy może ujawnić się zaćma z dnia na dzień raczej nie, przynajmniej nie słyszałem o takim przypadku, trudno powiedzieć co widziałaś w kamerze internetowej ale może to być tylko uraz oka, uderzenie lub ukłucie, poczekaj do wizyty u weterynarza nic nikt nie jest Ci w stanie podpowiedzieć. Oczywiści słyszałem o leczeniu zaćmy u zwierząt jednak sądzę, że u nas jest to rzadko wykonywany zabieg no i jego koszt byłby znaczny. Poza tym nawet w przypadku nagłego ujawnienia się choroby na jednym oku królik dostosuje się do życia z taką niedogodnością. Powyżej podano opis życia zwierzaka niewidomego sam byłem świadkiem jak wspaniale porusza się po znanym terenie niewidomy pies. Jednak osobiście jestem zdania, że nie jest to zaćma.
Sprawdziłem w wykazach chorób, zaćma jest uważana za niespotykaną u królików, dział choroby oczu w książce Choroby Krolików Domowych - Lieve Okerman - podają - przewlekłe zapalenia spojówek, jaskra, przednie zmętnienie rogówki zaznaczono, że notuje się bardzo sporadycznie - anomalia z powiekami.
Choroby królików - Friedrich Knorr - tylko wymienia zapalenie spojówek.
Choroby Królików - Wł. Gibasiewicz - tylko wymienia zapalenie spojówek.
Zaćma
Inne nazwy choroby: Katarakta;
Zaćma to zmętnienie soczewki, dlatego ludzie chorzy na tę chorobę widzą, jakby patrzyli przez zamgloną szybę. Zaćma rozwija się latami, bezboleśnie, nie dając na początku żadnych zauważalnych objawów.
Zaćma można podzielić na:
zaćma wrodzona (cataracta congenita) - zaćmienie soczewki występuje już w momencie urodzenia,
zaćma nabyta (łac. cataracta acquisita).
Można ją usunąć niszcząc zmętniała soczewkę ultradźwiękami lub stosując kriochirurgię. W miejsce zniszczonej soczewki wkłada się nową plastikową. Chorzy, którym nie wszczepia się sztucznej soczewki muszą używać odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych.
Zapalenia twardówki
Twardówka jest to gruba, włóknista, biała warstwa ochronna, nadająca kształt gałce ocznej, otaczająca oko od strony oczodołu, na powierzchni gałki ocznej przechodzi w rogówkę. Przyczyną zapalenia twardówki są zakażenia bakteryjne, grzybicze lub odczyny alergiczne.
Najczęściej występuje ona u osób z chorobami reumatycznymi. Objawem zapalenia twardówki jest jej silne przekrwienie. Czasami tworzą się guzkowate nacieki, bardzo bolesne przy ucisku.
Zapaleniu twardówki towarzyszą zwykle bóle oka, niejednokrotnie przebiega ono w sposób przewlekły, lub też nawrotowy, doprowadzając do ścieńczenia twardówki i zniekształcenia gałki ocznej.
Leczenie polega na podawaniu miejscowym i ogólnym antybiotyków i preparatów kortykosteroidowych, zgodnie z zaleceniami okulisty. Korzystnie działają miejscowe okłady rozgrzewające, stosowane kilka razy dziennie.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się zwykle na: zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego czy też "piasku" pod powiekami, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejanie się powiek.
Zapalenie spojówek dzielimy je zasadniczo na trzy duże grupy. Są to:
Zapalenia spojówek wywołane zakażeniami.
Zapalenia spojówek niezakaźne.
Zapalenia spojówek autoimmunologiczne.
Zakaźne zapalenie spojówek
Omawiając zapalenia wirusowe spojówek, należy wspomnieć jeszcze o występowaniu zapaleń opryszczkowych wywołanych przez wirus Herpes simplex, zapaleń towarzyszących półpaścowi, wywołanych przez wirus Varicella-zoster oraz zapaleń obserwowanych w przebiegu wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.
Leczenie zapalenia spojówek powinno być rozpoczęte jak najszybciej. Krople lub maści do oczu są zwykle najskuteczniejsze zarówno w walce z alergią, jak i w przypadku infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Krople są wodniste i dlatego są szybko usuwane z oka, więc trzeba je zakraplać nawet co 3-4 godziny. Maści mają gęstą konsystencję i pokrywają spojówkę cienką warstwą, która dość długo utrzymuje się. Dlatego można je stosować tylko 2-4 razy dziennie.
W przypadku ciężkich zakażeń może być konieczne podawanie antybiotyków nie tylko w kroplach czy maści ale także w postaci tabletek czy zastrzyków. Czasem aby prawidłowo dobrać antybiotyk, konieczne jest pobranie ze spojówki gromadzącego się tam wypływu, aby w laboratorium można było zidentyfikować rodzaj bakterii i określić, na jaki antybiotyk są najbardziej wrażliwe.
Leczenie zapalenia spojówek trwa najczęściej 10-14 dni, a widoczna poprawa jest już po 7 dniach leczenia. |
|