Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Archiwum -> Oczka
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Oczka
PostWysłany: Sob 12:50, 03 Gru 2005
Zgodzia
 
Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: K





Mój króliś codziennie rano ma na oczkach ropę. Na jednym mniej, na drugim więcej.
Wiem, że nie jest na nic chory, ponieważ czyści się na każdym kroku i chętnie wyskakuje z klatki na kolana i biega po pokoju.
Za nic na świecie mój Rocky nie daje sobie zmyć ropki z oczu. Próbowałam chusteczką - bez ruzeltatu.
Czym może być spowodowana ropa na oczkach królika?
Czy to, że mam go dopiero dwa dni może wpłynąć na to, że nie daje sobie zmywać ropy z oczek?
Pozdrawiam,
Zgodzia
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 14:08, 03 Gru 2005
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





[link widoczny dla zalogowanych] w dziale KRÓLIK - OPIEKA - OCZKA
zapoznaj się z opisem, sama zadecydujesz czy występowanie ropki w oczach królika nie jest czasem sygnałem aby udać się z nim do weta.
Zdrowy królik nie ma takich objawów. Przyczyn może być kilka i uważam, że nie należy zwlekać. Przemywanie oka esensją herbaty czy świetlikiem są doraźną pomocą jednak kiedy objawy nie ustępują należy udać się po pomoc.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 14:23, 03 Gru 2005
Zgodzia
 
Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: K





A czym może być spowodowana ropa z oczu?
Czy to oznacza, że królikowi czegoś brakuje, a może jest czegoś nadmiar?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 15:44, 03 Gru 2005
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Urywek tego co na temat oczu jest na stronie. Trudno jednoznacznie powiedzieć co jest przyczyną występowania ropy w oczkach, pył z trocin. może być jako jedna z nich inne poszukaj poniżej, jednak zawsze pamiętajmy nie należy za długo eksperymentować na własną rękę, na samym dole tego postu przytoczyłem urywek listu opiekunki a też wszystko zaczęło się bardzo niewinnie.

Oczy królika
Powieki i aparat łzowy Powieki zamykają przedni otwór oczodołu, chroniąc gałkę oczną przed wysychaniem i urazami. Ruch powiek rozprowadza płyn łzowy po powierzchni rogówki i spojówki, zapewniając oku stałe nawilżanie. Na brzegach powieki górnej i dolnej znajduje się rzęsy, do ich mieszków uchodzą gruczoły łojowe Zeissa i gruczoły rzęskowe (potowe) Molla. Rusztowanie powiek stanowią tarczki, zbudowane ze zbitej tkanki łącznej, wygięte odpowiednio do krzywizny gałki ocznej. W tarczkach usadowione są gruczoły tarczkowe Meiboma z ujściem przy tylnej krawędzi powieki. W pobliżu kąta przyśrodkowego (od strony nosa) obu powiek, na ich tylnej krawędzi, znajdują się punkty łzowe (górny i dolny), stanowiące początek kanalików łzowych, przez które odprowadzane są łzy do woreczka łzowego i następnie do nosa. Powiekami poruszają zasadniczo dwa mięśnie: biegnący ze szczytu oczodołu do górnego brzegu tarczki dźwigacz powieki górnej z mięśniami tarczkowymi górnym i dolnym, które unoszą powiekę, oraz rozległy, leżący pod skórą powiek mięsień okrężny oka, który zamyka powiekę.

Spojówka Spojówka (worek spojówkowy) jest cienką, delikatną błoną śluzową, która wyściela tylną powierzchnię obu powiek. Przechodzi ona następnie na gałkę oczną aż do rogówki, tworząc przy przejściu fałdy, zwane załamkami górnym i dolnym. Spojówka jest ściśle zrośnięta z podłożem tylko w jej części tarczkowej, w załamkach posiada fałdy, a na powierzchni gałkowej jest lekko przesuwalna. Daje to możliwość swobodnych ruchów gałki ocznej. Słabe unerwienie czuciowe spojówki pozwala na jej dotykanie i usuwanie niektórych ciał obcych z jej powierzchni bez stosowania kropli znieczulających (w przeciwieństwie do silnie unerwionej rogówki).

Rogówka Rogówka ma kształt wycinka kuli i przypomina szkiełko zegarkowe wprawione w twardówkę; średnica pozioma rogówki wynosi 12 mm, pionowa 11 mm. Rogówka jest najcieńsza w centru i jej grubość wynosi 0,6 mm, natomiast obwodowo przy rąbku około 1 mm. Część centralna rogówki, o średnicy 4 mm, jest bardzo regularna i kulista, i nazywa się częścią optyczną. Rogówka zbudowana jest z pięciu warstw: nabłonka, blaszki granicznej przedniej (błona Bowmana), istoty właściwej (miąższu), blaszki granicznej tylnej (błony Descemeta) oraz najgłębiej położonego śródbłonka. Dzięki swoistej budowie rogówka w warunkach fizjologicznych jest przezroczysta, nie posiada naczyń krwionośnych, a odżywianie jej odbywa się z naczyń rąbka rogówki, z płynu komory przedniej oraz częściowo z łez. Rogówka jest bardzo silnie unerwiona czuciowo, dlatego też reaguje natychmiast bólem i łzawieniem na dotyk czy ciała obce, które znajdują się na jej powierzchni. Poza funkcją ochronną, rogówka bierze udział w załamywaniu promieni świetlnych.

Twardówka Twardówka tworzy sztywną, nieprzezroczystą, białą zewnętrzną ścianę gałki ocznej. W części tylnej, w miejscu gdzie twardówka przechodzi w pochewkę nerwu wzrokowego, grubość jej jest największa i wynosi 1,3 mm. W części przedniej jest najcieńsza i jej grubość równa się 0,3 mm. Jest ona słabo unaczyniona i mało czuła.

Tęczówka Tęczówka na swojej powierzchni jest nierówna, posiada liczne promieniste zagłębienia (krypty) oraz okrężne bruzdy. W zależności od ilości barwnika tęczówka może mieć kolor szary, jasnoniebieski, zielonkawy lub brązowy. W środku tęczówki znajduje się czarny, okrągły otwór - źrenica. Szerokość źrenicy jest niezależna od naszej woli i zmienia się odruchowo pod wpływem rozmaitych bodźców, przede wszystkim w wyniku zmian natężenia światła. Zwężona źrenica pod wpływem światła chroni oko przed nadmiernym olśnieniem. Zwężenie źrenicy w przypadkach wady refrakcji zmniejsza kręgi rozproszenia, co poprawia w pewnym stopniu wyrazistość widzianego obrazu.

Choroby oczu



Jaskra
pierwotna jaskra wrodzona jest schorzeniem, w którym podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe wywołane uszkodzeniami struktury gałki ocznej powstałymi w życiu płodowym jest zdolne do spowodowania zaniku nerwu wzrokowego i wtórnych zmian oka. Może ta choroba doprowadzić do całkowitego zaniku wzroku u królika.

Choroby oczu które najczęściej są diagnozowane u królików domowych.

U królików w praktyce najczęściej spotyka się :
zapalenie powiek i spojówek,

zapalenie woreczka łzowego

zapalenie błony naczyniowej oka,

wytrzeszcz gałki ocznej,

nadmierne łzawienie oka,

I. Zapalenie powiek i spojówek.

Przypuszcza się, że zapalenie spojówek u królików może być wynikiem drażniącego wpływu pyłu z siana lub wzrostu stężenia amoniaku w pomieszczeniu, w którym mieszka królik. Nadmierne łzawienie może być skutkiem albo nadmiernej produkcji łez, albo osłabionym odpływem łez przez przewód nosowo-łzowy.

Objawy kliniczne. Na początku choroby możemy zaobserwować jedynie zaczerwienienie spojówek. Gdy dojdzie do nadkażeń bakteryjnych, wówczas jako kolejny objaw notujemy śluzowo-ropny wysięk, który często gęstnieje i tworzy skorupę na powiekach. Do tej pory najczęściej brane pod uwagę bakteria była Pasteurella sp. Jednak wyniki ostatnich badań jako głównego sprawcę choroby wskazują Staphylococcus aureus. Z wymazów pobranych z worków spojówkowych u królików okazało się, że 78% przypadków zapalenień ma tło bakteryjne, z czego 42% wywołuje Staphylococcus sp., a tylko 12% Pasteurella. sp.

Leczenie. Leczenie zapalenia spojówek i powiek jest stosunkowo łatwe i polega na miejscowej terapii antybiotykowej połączonej z leczeniem przeciwzapalnym.

II. Zapalenie woreczka łzowego.

Ta jednostka chorobowa przypomina zapalenie spojówek, jednak podobieństwo to jest bardzo złudne, gdyż w tym przypadku problem jest bardziej złożony i dotyczy zachowania właściwych relacji pomiędzy przewodem nosowo - łzowym, oczodołem z korzeniami siekaczy i trzonowców. Przyczyną choroby jest przerost zębów. Powoduje to ucisk ich korzeniami na ściany przebiegające nad nimi przewodu nosowo-łzowego, czego wynikiem jest jego zwężenie i gromadzenie się w tym miejscu materiału zakaźnego.

Objawy kliniczne Obserwuje się biała przypominającą mleko, ropną wydzieliną wokół oka, skupiającą się w jego kącie przyśrodkowym. Wydzielinę widzimy po odciągnięciu dolnego worka spojówkowego. Ropa wypływa z punktu nosowo - łzowego. Wypływ wydzieliny jest najważniejszym objawem branym pod uwagę w diagnostyce różnicowej zapalenia spojówek i zapalenia woreczka łzowego. Do najczęściej spotykanych w tym przypadku bakterii zaliczamy:
Neisseria sp.
Moraxella sp.
Nordetella sp.
Streptococcus viridans.
Origella urethralis.
Jeśli obserwowane wycieki będą miały charakter chroniczny, wówczas zalegająca na policzkach królika ropa może doprowadzić do zmian skórnych.

Leczenie. Polega przede wszystkim na korekcji zgryzu u królików oraz przepłukaniu przewodów nosowo - łzowych. Jeśli przewód jest drożny, to możemy zaobserwować wypływający nosem płyn. Do oczu powinno się zaordynować antybiotyk w postaci kropli do oczu, np. gentamycynę. Jeśli po tygodniu leczenia nie uzyskaliśmy poprawy, wówczas możemy do woreczka łzowego wprowadzić enrofloksacynę. Zabieg taki wykonujemy raz na tydzień aż do uzyskania poprawy. Przez cały czas leczenia pacjent powinien otrzymywać wcześniej zalecone krople do oczu.

III. Zapalenie błony naczyniowej oka.


Do stanów zapalnych błony naczyniowej oka dochodzi najczęściej na skutek choroby ogólnej organizmu (zakażenie bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, urazu głowy lub bezpośrednio samej gałki ocznej lub też zmian związanych z uszkodzeniem soczewki)

Objawy kliniczne To ból, fotofobia, może nastąpić wystąpić łzawienie oraz zaburzenia widzenia, które powstaje np. na tle wtórnej zaćmy. Objawom tym najczęściej towarzyszy obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przy zapaleniu przedniego odcinka błony naczyniowej oka widzimy nastrzykanie naczyń na twardówce oraz obrzęk tęczówki z jej waskularyzacją. Źrenica jest najczęściej zwężona, a przy chronicznym stanie zapalnym możemy zauważyć zrosty tęczówkowo - soczewkowe. W odróżnieniu od zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka objawia się zmętnieniem ciała szklistego oraz zapaleniem siatkówki. W momencie, spotykamy sie z chronicznym zapaleniem błony naczyniowej oka, często widzimy zmiany w soczewce. Przez wiele lat uważano, że białe zmiany w soczewce to wynik obecności popularnej u królików bakterii Pasteurella multocida. Nie jest to jednak prawda, gdyż obserwowane zmętnienie soczewki jest wynikiem zaburzenia jej odżywiania - jest to więc po prostu zaćma pozapalna.

Leczenie Polega przede wszystkim na podaniu przeciwzapalnych kropli do oczu, najlepiej nie sterydowych, w osłonie antybiotykowej. W celu zapobiegania zrostom można przepisać atropinę w kroplach do oczu.

IV. Wytrzeszcz gałki ocznej.


Stosunkowo często w praktyce klinicznej u gryzoni mamy do czynienia z wytrzeszczem galki ocznej. Jego przyczyną najczęściej są ropnie zagałkowe lub rozrost nowotworowy. Diagnoza powinna być postawiona na podstawie badań USG. Rapnie zagałkowe najczęściej są zasiedlone przez bakterie z rodzaju Pasteurela multocida.

Leczenie. W tym przypadku postępowanie na polega na wypatroszeniu oczodołu i zabezpieczeniu antybiotykowym.

V. Łzawienie oka.

Nadmierne łzawienie może być skutkiem albo nadmiernej produkcji łez, albo osłabionym odpływem łez przez przewód nosowo-łzowy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość ściółki oraz jak często jest wymieniana, nadmierna ilość oparów amoniaku w powietrzu podrażnia oko co w efekcie prowadzi do łzawienia. Jedną z przyczym mogą być choroby zębów.


Leczenie.

ocenić, czy u króliczka nie występuje wada zgryzu

zrobić RTG głowy

wykonać posiew z materiału, który wypływa z oczka

obejrzeć punkt łzowy i spróbować przepłukać przewód nosowo-łzowy


Jeśli zęby okażą się idealne a posiew jałowy należy szukać innych przyczyn w alergii lub chorobach wirusowych.

Dla utrzymania oczek królika w dobrym stanie przydatny jest bardzo lek homeopatyczny o nazwie Świetlik - Euphrasia, wskazany jest do zakrapiania w przypadku nadmiernego łzawienia, zapalenia spojówek, nadwrażliwości na światło. Preparat stosowany dla osób dorosłych i dzieci. Można stosować przemywanie oczu esensją herbaty.


Jednak należy pamiętać, że w przypadku niepokojących objawów nie leczymy sami, wczesna dobrze postawiona diagnoza to połowa sukcesu w leczeniu. Jeżeli w ciągu 24 godzin nie nastąpi radykalna poprawa udajmy się do weta aby później nie żałować, jako przykład ku przestrodze poniżej post z forum;

Witam
mojemu króliczkowi zaczęło łzawić oczko. Jakieś 2 tygodnie temu. Oczywiście przeczytalam wszystkie posty na forum, poczułam się taka mądra (kiedyś dzięki Waszym informacjom sama zdiagnozowałam myskomatozę poszczepienną i wymyśliłam że będę mu to oko tylko przemywać i może samo przejdzie. Płyn który mu wyciekał z oka był bezbarwny, potem się zrobił lekko lepki i sklejał sierść. Od kilku dni zauważyłam ze wokół oka wychodzi sierść a miejsce to jest czerwone i lekko łuszczy się skóra. Więc pojechałam dziś do weta. I diagnoza była taka: zapchany kanalik łzowy. Więc wsadzali w ten kanalik taką rureczkę żeby mu przepłukać płynem jakimś, ale wcale nie chciało się dac przepłukać, było już tak zapchane. Okazało się że oprócz łez jest tam jeszcze jakaś niepokojąca mętna wydzielina, nie udało mu się przepłukać tego kanaliku całkowicie tak aby ten płyn wyciekł nosem, co świadczyłoby o drożności przewodu łzowego. Zła jestem na siebie bo gdybym wcześniej pokazała się z królikiem u weterynarza to by nie był tak zapchany ten kanalik. Teraz mamy iść pojutrze na kolejne "przepychanie" - uwierzcie, to wygląda okropnie.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 11:55, 05 Gru 2005
Zbyszek
 
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 1099
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Szczecin





Zdecydowanie odradzam stosowanie rumianku (zwłaszcza typu "fix" - pozostała w naparze drobniutka zawiesina może powodować dalsze podrażnienie oczu), jeśli herbata - słomkowy napar ( tylko czarna i liściasta, żadne "expresówki"), lepiej jednak stosować "Świetlik" (do nabycia w aptece) lub wyjątkowo sól fizjologiczną (też w aptece). Ale tylko jako metody doraźne! Konieczna jest wizyta u weta, tak jak to zaakcentował Kazio'R.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:42, 05 Gru 2005
leczmo
 
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Skierniewice





Łzawienie oczu może byc spowodowane stanem zapalnym spojówek lub niedroznością kanalików łzowych. Myślę że bez dokładnego zbadanie ciężko jest postawić diagnozę. Przy zap. spojówek stosuje się krople do oczu.
Dobrze działa Dicortineff, Atecortin, Oxycort A.
Przu niedrożności należy spróbować przepchac kanalik łzowy.
Zobacz profil autora
Rumianek = powikłania i ślepota [?]
PostWysłany: Sob 17:04, 03 Gru 2005
PRZENIESIONY
Śro 11:44, 08 Paź 2008
Zgodzia
 
Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: K





Z tego względu, że mój króliś miał zaropiałe oczka - przemyłam je enensją z herbaty.
Gorączkowo poszukiwałam teraz stron o królikach i chorobach,
ponieważ martwię się o Rocky'ego (moja mama twierdzi, że nie ma czym, ale ja jestem wrażliwa).
Wyczytałam, że zapalenie spojówek (objawy to min. wydzielina ropna z oczu) może być spowodowana dymem,
kurzem, a także alergią na ściółkę (mój Rocky ma ściółkę w klatce).
Na końcu autor strony zaznaczył, że nie należy przemywać oczek rumiankiem,
ponieważ może to prowadzić to powikłań, a nawet do ślepoty, czy to prawda??
Pozdrawiam,
Zgodzia
Zobacz profil autora
Rumianek = powikłania i ślepota [?]
PostWysłany: Sob 19:46, 03 Gru 2005
PRZENIESIONY
Śro 11:46, 08 Paź 2008
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





TEMAT związany z postem OCZKA c.d

tematy połączone
k_w


Na forum piszemy posty z jednego tematu w jednym miejscu inaczej powstanie zamieszanie. Poprzednio wymieniłem i opisane przez Ciebie możliwe przyczyny choroby oczu. Co do rumianku również od okulistów z polikliniki okulistycznej w Witkowicach usłyszałem opinie o jego szkodliwości, stąd napisałem herbata i świetlik. Co do ściółki usuń ją a w to miejsce daj mu siano, nigdy nie stosuje trocin dla Truni, wymieniam co dwa dni całe siano chociaż ona jest zawsze poza klatką i załatwia się w oddzielnej kuwecie. Może w tym znajdziesz rozwiązanie swej zagadki?

Z tym szukaniem stron to bez przesady na google hasło "królik" i mamy wykaz króliczych stron, na dmoz są 24 strony oraz dwa webringi zawierające adresy. W naszym internecie jest około 50 stron o królikach.
Każdy szanujący się webmaster posiada na stronie dział linki.


Ostatnio zmieniony przez KazioR dnia Nie 12:27, 04 Gru 2005, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 21:25, 03 Gru 2005
PRZENIESIONY
Śro 11:48, 08 Paź 2008
Bonsai
 
Dołączył: 03 Lis 2005
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kalisz





Cytat:
Trociny cedrowe i sosnowe - dlaczego nie?
Niniejsze streszczenie dotyczy szkodliwości trocin sosnowych i cedrowych dla gryzoni. Informacje pochodzą z kilku artykułów dostępnych na sieci.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Trociny sosnowe i cedrowe są naturalne, pochłaniają wilgoć i przykre zapachy, a także posiadają właściwości owadobójcze i zarazem odstraszające owady. Okazuje się jednak, że są one szkodliwe dla zwierząt. Trociny pochodzące z tych drzew zawierają lotne związki (aromatyczne węglowodory fenole). Związki te okazują się być szczególnie groźne dla zwierząt bowiem mogą powodować problemy ze strony układu oddechowego takie jak astma, reakcje alergiczne, zapalenia, a także problemy z wątrobą. Badania przeprowadzone na zwierzętach trzymanych w trocinach cedrowych pokazują duże zmiany pojawiające się w enzymach wątrobowych. Sprawa nie przedstawia się już tak jasno w przypadku trocin sosnowych. Sosna wydziela podobne substancje lotne co cedr, jednak ryzyko wystąpienia choroby układu oddechowego nie jest już tak duże, jak w przypadku trocin cedrowych. Autorka tekstu sugeruje, że wysuszone (pozbawione zatem groźnych substancji lotnych) trociny sosnowe są nieszkodliwe. Nie mniej jednak warto zastanowić się nad użyciem innej podściółki dla naszych milusińskich. Proponowane zastępniki to: granulat, żwirek, którego podstawą często jest siano, papier.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Artykuł potwierdza szkodliwość trocin cedrowych i sosnowych. Fenole zawarte w tych trocinach w przypadku cedru odstraszają pchły i ćmy, a olejek sosnowy jest często składnikiem środków odkażających. Trociny te niejako hamują, spowolniają rozwój mikro-organizmów. Zwierzęta trzymane w trocinach cedrowych i sosnowych wdychają substancje lotne pochodzące z tych drzew, i w ten sposób przenikają one do ich krwi. Kwasy wydzielane przez cedr i sosnę są szkodliwe dla układu oddechowego małych zwierząt. Niszczą komórki wyściełające płuca i tchawicę. Toksyny zawarte w cedrowych i sosnowych trocinach podwyższają także poziom enzymów wątrobowych. Wątroba to centrum oczyszczania organizmu z toksyn, zatem podwyższony poziom enzymów wątrobowych wskazuje, że organ pracuje ciężej niż zwykle, aby oczyścić organizm z nadmiaru toksyn. Autorka przytacza wyniki badań przeprowadzonych na myszach. Poziom enzymów wątrobowych zaczął rosnąć u myszy wystawionych na działanie trocin cedrowych już po 24 godzinach od kontaktu z taką ściółką. Poziom ten wrócił do normy dopiero po 12 dniach od odseparowania myszy od trocin. Przeprowadzono również badania na malutkich młodych szczurach. Śmiertelność wśród szczurów hodowanych na trocinach cedrowych (56% przypadków śmiertelnych do drugiego tygodnia życia) znacznie przewyższała śmiertelność wśród zwierzaków trzymanych w kukurydzianych pozostałościach (0,01%). Różnice dało się także zauważyć w wadze maluszków. Zwierzaki hodowane w trocinach cedrowych ważyły o 23% mniej. Statystyki mówią więc same za siebie.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Trociny cedrowe i sosnowe zawierają fenole - kaustyczne (żrące), trujące kwasy. Fenol posiada właściwości antyseptyczne. Układ oddechowy stale drażniony stanowi łatwą pożywkę dla bakterii. Fenole oddziałują też na wątrobę i nerki- organy usuwające toksyny z krwi i moczu. Stały kontakt z trocinami cedrowymi a więc i fenolami powoduje, że organy te są przeciążone, a w konsekwencji obniża się odporność organizmu, i zwierzę staje się podatne na infekcje dróg oddechowych. Autor stawia zagrożenia niesione przez drewno cedrowe na równi z zagrożeniami stawianymi przez sosnę.


Tekst by owieczka from http://www.koszatniczka.lunar.com.pl

Z powyższych powodów nie używam trocin : ani dla królków, ani dla koszatniczek. Wolę siano i słomę. Smile
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 12:22, 04 Gru 2005
PRZENIESIONY
Śro 11:50, 08 Paź 2008
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Dziękujemy za ciekawy materiał, sądzę, że przekonał on zwolenników trocin w klatce królika aby poszukać bezpiecznej ściółki. Na poprzednim forum które mi znikło jak kamfora były wypowiedzi o alergi, kichaniu i podejrzeniu trocin jako przyczyny tych dolegliwości.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 13:15, 25 Maj 2010
Gizi
 
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 581
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Legionowo
Płeć: K





Ja nie mam trocin ma tylko granulki i to malo w kuwecie p[rzewazaja i sianko ktore Gizmo wyrzuca sobie z pasnika i to wszystko nie przemywam mu oczek a co 2 dni mniej wiecej musze mu czyscic oczka bo ma malutkie spiochy ja myslalam ze to jest od snu tak jak czlowiekowi sie robi a on zawsze lubi jak mu czyszcze oczka nie wiem czemu to nie jest topa nie wiadomo jaka raczej takie jak lepek od szpilki mam sie czym martwic??
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 9:57, 05 Sie 2010
ineska1986
 
Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 1321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ruda Śląska
Płeć: K





ale moj tez ma taki ropki malenkie w koncikach, i sadze ze to ze spania;] bo nie ma zadnych objawow niepokojacych, i ja mu tego nawet nie zmywam sam sobie to umyje gdy ma moment czysciocha;]
Zobacz profil autora
Oczka
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Archiwum
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin