justynaVet |
Lekarz weterynarii |
|
|
Dołączył: 02 Gru 2012 |
Posty: 199 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Legnica/Świebodzin/Szamotuły Płeć: K |
|
|
 |
 |
 |
|
Napisala do mnie osoba, ktora ma problem ze swoim podopiecznym a mianowicie zdiagnozowane nosicielstwo pasozyta Encephalitozoon Cuniculi.. objawy choroby , ktora powoduje ten pasozyt nie sa u Jej kroliczka specyficzne a mianowicie: niedowaga, nienasycenie krolika pokarmem, powazna anemia..lecz zadnych objawow ze strony ukl. nerwowego. Forumowiczka chce leczyc krolika pyta jakie sa efekty uboczne tego leczenia
krotki opis pasozyta, wiec co to jest i jakie sa objawy:
Encefalozoonoza jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywołuje ją pasożytniczy pierwotniak z rodziny microsporidia - Encephalitozoon cuniculi. Różne gatunki zwierząt są narażone na inwazję tego pasożyta, jednak w przypadku znakomitej większości kotów i psów zarażenie nie jest śmiertelne i - przy odpowiednim działaniu - całkowicie wyleczalne.
E.cuniculi jest niebezpieczny także dla ludzi z wybitnie obniżona odpornością, chociażby chorych na AIDS czy będących ofiarami chorób tropikalnych.
Rozprzestrzenianie się choroby
E. cuninuli przenoszony jest przez mocz. Jego reprodukcja następuje w nerkach. Większość królików zaraża się tym pasożytem od matki, możliwe jest jednak zarażenie także przez kontakt z moczem nosiciela (forma przetrwalnikowa wykazuje aktywność przez okres nawet do 1 miesiąca). W niektórych populacjach ponad 80 procent osobników jest zainfekowanych. Objawy choroby wywołanej przez pierwotniaka mogą nigdy nie wystąpić u nosiciela. W momencie aktywizacji zalegających w komórkach nerek form przetrwalnikowych, następuje reakcja głównie ze strony układu nerwowego.
Objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem aktywności pasożyta w organizmie jest tzw."head tilt"(ang.), czyli pochylony, skręcony łepek. Dodatkowo pojawiają się rozszerzone źrenice, oczopląs, paraliże, porażenia kończyn, niezborność ruchów i trudności w utrzymaniu postawy stojącej, problemy z błędnikiem. Zdarzyć się mogą ataki epileptyczne. Królik kreci się szaleńczo wokół własnej osi, aż do wyczerpania całego zasobu energii. Biorąc pod uwagę możliwość takiej reakcji, zostawiając królika samego w domy trzeba ograniczyć mu przestrzeń funkcjonowania, oraz wyłożyć ją czymś miękkim. Po ataku zwierzę jest zazwyczaj skrajnie wyczerpane i osowiałe. Niektóre stworzenia nie są w stanie samodzielnie złapać równowagi.
Schorzeniu towarzyszyć mogą choroby oczu - np. wysychanie spojówki. Na takim etapie zaawansowania, oprócz układu nerwowego, zainfekowane są także organy wewnętrzne - wątroba, śledziona, również mózg. Jeśli zostały uszkodzone nerki, będące przecież przyczółkiem ataku E.cuniculi na organizm królika, może to skutkować wzmożonym pragnieniem oraz poliurią. Niezdolność przełykania pokarmów stanowi symptom choroby w bardzo zaawansowanym stadium.
Część wymienionych tu objawów nie należy do charakterystycznych, dlatego niezbędne są specjalistyczne badania, potwierdzające obecność aktywnej bądź pasywnej formy pasożyta w organizmie zwierzęcia.
Diagnozowanie
Badanie obecności i aktywności E.cuniculi potwierdza wykonanie testu serologicznego surowicy krwi. Wynik tego badania nie informuje jednak jak długo trwa już infekcja ani czy należy ona, w przypadku naszego królika, do dolegliwości chronicznych.
Moja odpowiedz jest nastepuja:
Leczenie tej choroby wzbudza wiele kontrowersji wsrod lekarzy weterynarii..jesli chodzi o moje zdanie.. lekami z wyboru sa
Fenbendazole, Albendazole(np. ludzki preparat Zentel) oraz Oxibendazole, Metronidazol..leczenie krolika jest bardzo dlugie i czesto jest to poprostu walka o jego zycie..leki sporadycznie wywoluja efekty uboczne t.j uszkodzenie szpiku a co za tym idzie anemia..jednak efektem leczenia jest zabicie pasozyta zupelne, ale objawy nerwowe niestety moga juz zostac na zawsze, ale nie musza, zalezy to od stopnia uszkodzenia ukl. nerwowego.. Przy leczeniu encephalitozoonozy stosuje się rowniez duże dawki leków sterydowych oraz sulfonamidów. wdraza sie rowniez antybiotykoterapie , choremu królikowi powinno podawać się witaminy z grupy B (często w formie zastrzyków), wpływające korzystnie na regenerację układu nerwowego.
Nie nalezy sie bac efektow ubocznych leczenia, gdyz mniejszym zlem bedzie leczenie niz zostawienie Krolasa bez leczenia:)))pozdrawiam |
|