Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Archiwum -> Udar mózgu
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Udar mózgu
PostWysłany: Śro 19:25, 24 Sty 2007
Edyta
 
Dołączył: 24 Lip 2006
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Krakow





Wczoraj kol godz 22 moj syn wpadl do pokoju z placzem mowiąc że Balbinka wywróciła się na podlodze i nie może się podnieśc.Widok byl okropny.Była zgięta wpól i miala wyciagniete łapki.Kiedy ja poglaskalam szybciutko sie podniosla i pokicala.Alecaly czas potrząsała glowkąw pfrawą stronę i miala oczopląs.Obdzwoniłam prawie wszystkich weterynarzy,kliniki dla zwierzatek ale nikt nie odbieral ,nawet te czynne niby calodobowo.Calą noc spalam kolo niej na kocu.Wciągu nocy 4 razy soe powtorzylo krecenie glowka i te rozbiegane oczka.Rano poszlismy do weterynarza ktory stwierdzil udar..Podal jej sterydy.Sądze ze 2 tyg temu to nie bylo tylko zaparcie ale tez jakis lekki udar poniewaz tez jej sie zdarzylo krecic glowka i wywracac.Ten weterynarz tak tak zasugerowal.Balbinka jeat mlodziutka ma dopiero 1,5 roku jest silna ,ładnie je bardzo licze na to ze wyzdrowieje.Nie wyobrazam sobie by bylo inaczej.Moze ktos spotkal sie z udarem u krolisiow.Chcialabym sie dowiedziec czegos wiecej.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 19:37, 24 Sty 2007
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Strasznie smutna historia, udar mózgu u królika, mało jest na ten temat informacji, przejrzałem swoją literaturę nie ma tam nic. Z tego co piszesz wynika, że to już po raz drugi.

Co do pomocy weterynaryjnej piszę o tym w bazie lekarzy, miałem to samo w pierwszy dzień świąt w grudniu, po południu zjeździłem lecznice na Sanockiej i Centralnej, nic nie działa nie odpowiadają na telefony.
Kraków to pustynia całkowity brak pomocy weterynaryjnej w godzinach wieczornych i nocnych nie mówiąc o świętach. Na Sanockiej odpisali mi, że chyba dzwonek u drzwi był uszkodzony.


Co do tego udaru mózgu to myślę, że skoro nic nie piszą pod taką nazwą to najprawdopodobniej będzie to jednak:

E cuniculi



Encephalitozoon cuniculi
nazwa choroby dość długa aby była bardziej czytelna napisze E CUNICULI.
E. Cuniculi jest od dłuższego czasu jednym najgorętszych tematów nie tylko wśród lekarzy ale i hodowców. To jest jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów! Choroba o której mało się mówi lecz występująca bardzo często w populacji naszych króliczków. Bez testów serologicznych, jest trudna do ustalenia. Pierwotniak prawdopodobnie występuje u większości naszych ulubieńców. Choroba ta powoduje wysoki procent śmiertelności. Bakteria może pozostawać w organizmie przez całe życie królika i nie powodować żadnych problemów, rzadko ale może przenieść się do tkanki nerwowej i innych organów. Znana jest bakteria która powoduje tę chorobę lecz nie ma wyjaśnienia dlaczego zapadają na nią jedne króliki a drugie nie.

Jak króliki ulegają zakażeniu E. Cuniculi? Najbardziej prawdopodobne to zakażenie odbywa się przez ich matkę w okresie płodowym poprzez łożysko. Jeden miesiąc po zatruciu, królik zacznie wydalać bakterię w moczu, wtedy może zostać zakażony inny królik. Wydalanie jest kontynuowane maksymalnie do trzech miesięcy i możliwe że z przerwami przez całe życie. Bakterie pozostają w środowisku dłużej niż miesiąc. Bardzo trudno uniknąć otrzymania królika bez bakterii E. Cuniculi. Jedynym rozwiązaniem jest poddanie badaniom krwi królika przed jego adopcją. (testy serologiczne)

Chociaż E. Cuniculi zwykle pozostaje utajony, to zakażenie nerki jest zwykle nieszkodliwe, chociaż u niektórych królików rozwija się on łagodną chroniczną niewydolnością nerek oraz problemem z utratą wagi ciała. Jednak największym niebezpieczeństwem jest przedostanie się bakterii do układu nerwowego oraz uszkodzeniem mózgu. Zasięg możliwych neurologicznych zmian jest ogromny, oto przykłady :

. konwulsje
. drżenia
. skręt szyi (nachylenie głowy)
. paraliż tylnych nóg
. moczowe problemy, nietrzymanie moczu
. utrata wagi ciała

E. Cuniculi może też atakować oczy. Jeśli nie narodzone dziecko królicze zostaje zatrute w łożysku, bakterie mogą rozwijać dookoła soczewki oraz mogą wystąpić problemy po narodzinach. Atakowane króliki czasami mają białe plamy widoczne w oku. Choroba ujawniając się atakuje najczęściej układ neurologiczny, objawia się poprzez częściowy lub całkowity paraliż, królik traci koordynację ruchów, występuje skręcenie głowy, występują bakteryjne zatrucia ucha środkowego, mózgu, płuc, stawów a nawet osteoporoza. Choroba atakuje od kilku dni do kilku tygodni.Najczęściej bakterie znajdują się w nerkach, część z nich wydostaje się z moczem, pozostałe z nerek poprzez krwioobiekt przedostają się do innych części ciała. Jedyną drogą aby dokładnie z diagnozować, że choroba jest spowodowana przez E. Cuniculi to wykonanie testu serologicznego.

O sposobie leczenia nie ma jeszcze pełnej dokumentacji, nie podaje tego żadna książka, badzania prowadzone w Ameryce, wstępnie podają że dobre wyniki osiąga się podając leki takie jak Albendazole i Fenbendazole. Ostatnie badania publikowane w Weterynaryjnym Miesięczniku z kwietniu 2001 wskazują że może ten sposób leczenia przyniesie dobre wyniki. W badaniach podawano królikom Fenbendazole codziennie (20 mg/kg wagi ciała ) przed doświadczalnym zatruciem bakterią E. Cuniculi. Fenbendazole podany przed zakażeniem szczęśliwie zapobiegł zakażeniu wśród królików.

Bardzo trudno zdecydować czy jest to zakażenie E. Cuniculi czy też jest to spowodowane innym problemem n.p neurologiczny problem może wystąpić z innych powodów, dla przykładu ; głowa nachylona, skręcenie szyi, często jest to powodowane przez bakteryjne zatrucie Pasteurella multocida.

Torticollis łac. "skręcona szyja".
czyli objawiająca się skręceniem szyi choroba, nie jest pojedynczą chorobą. To jest symptom problemu jaki wystąpił u królika najczęściej w centralnym układzie nerwowym. Oprócz tego może wystąpić uszkodzenie ucha , może to być spowodowane zatruciem bakterią E cuniculi, mogą to również inne być pasożyty. Królik wymaga bardzo dokładnych badań.

Podaje się leki typu: albendazol, metronidazol, ( lek przeciwpierwotniakowy).

Podsumujmy informacje na temat E. cuniculi.

Co to jest E. Cuniculi?

E. Cuniculi znaczy Encephalitozoon cuniculi, jest to bakteria ( pierwotniak ) zdolny zarazić dużo zwierząt, na chorobę mogą zapadać psy, koty, myszy, i króliki. Nie stanowi ona dużego problemu dla ludzi, nasz system jest ogólnie dośc odporny i silny aby pokonać E. cuniculi. W królikach, może być zatrzymana i nie spowoduje jakichkolwiek kłopotów. Króliki dostają zarazki E. Cuniculi przez zatrucie się moczem i możliwie jest zakażenie w łonie matki królika. Bezpośredni kontakt z moczem nie jest konieczny, jak wiemy E. Cuniculi przez długi okres czasu mogą zostawać w środowisku.

Jakie kłopoty może spowodować E. Cuniculi ?

E. Cuniculi najczęściej zatruwa nerki, wątrobę, i mózg, dlatego może powodować duże problemy z wydolnością nerek i dokonać uszkodzeń mózgu.. E. Cuniculi może powodować paraliż, "nachylenie głowy" lub też powolną albo szybka śmierć.

Jak sprawdzić czy królik ma E. Cuniculi?

Twój weterynarz powinien wykonać test krwi dla E. Cuniculi, dopiero test może potwierdzić występowanie E. Cuniculi.

Czy objawy podobne do E. Cuniculi mogą powodować inne bakterie?

Nachylenie głowy może być powodowane przez chorobę ucha wewnętrznego. Paraliż lub inne trudności w chodzeniu, mogą być powodowane przez liczne inne dolegliwości, urazy, podeszły wiek, n.p szop pracz może zarazić się obleńcem Baylisascaris procyonis, może to być jakieś zatrucie lub rak. Tylko doświadczony weterynarz po dokładnych badaniach może wykluczyć wszystkie możliwości i precyzyjnie diagnozować chorobę.

Dlaczego jedne króliki zapadają na tę chorobę a inne nie?

To zostało już wcześniej wyjaśniane, zakłada się że postęp E. Cuniculi może zależeć w przypadku indywidualnego królika od jego systemu odpornościowego.

Jak planować leczenie E. Cuniculi?

E. Cuniculi są pierwotniakami, tak one nie są likwidowane przez antybiotyki. Stosuje się Albendazole, lek Albendazole jest kluczowym składnikiem w Valbazen. Użyty Valbazen w 11.36% mozna uznać że zadziałał pozytywnie. Dawkowanie 5 mg. Valbazen na kg wagi, dwa razy codziennie, przez 6 tygodni.

Dla sprawdzenia jak należy leczyć zobacz stronę;
[link widoczny dla zalogowanych]

Jakie są skutki leczenia Albendazole ?

Nie mamy dużo informacji o skutkach, nasi klienci nie doświadczyli jakichkolwiek większych kłopotów. Valbazen może spowodować wady płodów, więc nie jest zalecany dla królic w ciąży. Są problemy z układem trawiennym królika, więc królika jedzenie lub jego eliminowanie powinno być monitorowane.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]



Bądźmy dobrej mysli może lekarz miał już podobny przypadek i leki jakie podał będą skuteczne. Podaj co to za wet.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 20:39, 24 Sty 2007
Edyta
 
Dołączył: 24 Lip 2006
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Krakow





Doktor Gubała z ul.Piaseckiego.Cieszy sie on opinia bardzo dobrego lekarza.Myslę ze pomoże mojej trusi.2 tyg temu bylam u innego wet poniewaz ten mial urlop.
Zobacz profil autora
Udar mózgu
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Archiwum
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin