Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Żywienie -> Smakowe kropelki Idź do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Pią 9:26, 02 Lis 2007
martii.
 
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 253
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: poznań.





dziękuję, zapamiętam na przyszłość.
i niech Czort się kurujee biedaczek! ;*
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 9:47, 02 Lis 2007
degus
 
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: K





A czy króliki mają prostatę (gruczoł krokowy)? Żeby zwiększyć ilość moczu można podawać zioła :urogran (SKŁAD: ziele nawłoci, ziele skrzypu, liść brzozy, korzeń podróżnika, korzeń lubczyka, kłącze tataraku, masa granulacyjna.), czy wyciąg z szyszek chmielu. Działają antybaketryjnie i zwiększają wydalanie moczu (u ludzi), urogran zawiera ziele skrzypu, który króliki mogą jeść a zwiększa wydalanie moczu. Reszta ziół nie wiem czy się nadaje dla królika. Ale tak poważne objawy jak opisujesz to tylko pozostaje wet.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 10:37, 02 Lis 2007
kiche_wilczyca
 
Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 3699
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: K





właśnie wróciliśmy od weta, uszak dostał zastrzyki, antybiotyk dopyszczkowo (znowu będę mieć pogryzione palce) i Urosept
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 12:21, 02 Lis 2007
degus
 
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: K





Biedny Czortuś. Czy te objawy, które opisywałaś t o właśnie wystąpiły u niego? Pytam, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę, żeby nie przeoczyć problemu. Zanalazłam też stronkę o urosepcie herbapolu [link widoczny dla zalogowanych] , (skład: korzeń pietruszki, liść brzozy, naowocnia fasoli wyciąg suchy z borówki brusznicy=czerwona i ziela rumianku). Zastanawiam się, które składniki odpowiadają za niezaleganie moczu.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 12:29, 02 Lis 2007
kiche_wilczyca
 
Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 3699
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: K





Tak, to u Czorta były te objawy (znaczy są.......jeszcze), tylko, że jak siusia to normalnie (i to chyba dzięki siłowemu podawaniu wody)

Dokładnie taki Urosept dostał Czort. Wiem, że pietruszka działa moczopędnie, co do pozostałych to nie wiem.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 12:52, 07 Sty 2008
jagodas
 
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 1791
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań
Płeć: K





tekila piła dziennie ok 50-60 ml płynu wody- w zeszłym tygodniu kupiłam brite taka najtansza za 45 zł z tym nowoczesnym wkładem od tygodnia mój królik zapija sie woda wypija ok 80-100 ml dziennie jedzenie sie mu nie zmieniło tem w domu tez nie tylko ten filtr (zreszta kawy czy inne tez sa smaczniejsze) nie bede tu robic reklamy tego fitra ale jest bardzo dobry i patrzac na skład czesci wkładu jako chemik musze przyznac ze ma to sens choc nie prowadzi do całkowitego wyjaławiania wody....
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 18:52, 08 Sty 2008
degus
 
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: K





A co sądzisz jagodas o wyczyszczeniu przez ten filtr Wiślanki jak tam cała tablica Mandelejewa pływa?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 21:05, 08 Sty 2008
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





wszystko co producent podaje o filtrze:

[link widoczny dla zalogowanych]


zawartośc filtra to mieszanka wymiennika jonowego oraz węgla aktywnego ktore sprawdzają się w procesie optymalizacji wody z wodociągów. Stosuję filtry na działce (nadmiar wapnia) i w domu.


Proszę o wypowiedź w sprawie wody Pani Joanny. Zbyszku ja nie wiem czy Ty czasem tej Pani bliżej nie znasz, z tego co wiem to jedna z najlepszych specjalistek od oczyszczania wody i to mocno zanieczyszczonej. Nie wiem ale pijecie Zbysiu wodę z jeziora Dąbskiego czy z Odry?


Ostatnio zmieniony przez KazioR dnia Wto 21:06, 08 Sty 2008, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 23:00, 08 Sty 2008
jagodas
 
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 1791
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań
Płeć: K





nie no cała tablica moze i tak ale s pewnw normy pozatym obróbka wody w oczyszczalniach odbywa sie podobnie jak w domu ale z uzyciem o wiele wiekszych objetosci oraz tzw filtrów piaskowyzh (zazwyczaj 1 -2 ) potem przychodzi kolej na osmoze (uprosciłam ale nie bede wam opowiadac procesu technologicznego -nuda )( (to tez mozna sobie w domu załozyc i pozbyc sie niechcianych rzeczy raz na zawszwe- zanim nie spłynie do katalizy... ) taka osmoza to kilkanascie lub wiecej specjalnych kolumn z membranami o danym stopniu filtracji w zaleznosci od nowoczesnosci moga to byc moduły kolumnowe lub dyskowe (te sa duzo tansze staesza tecgnologia) same złoza wegla aktywnego czy zywicy jonowymiennej sa drogie zeby stosowac je na wieksza skale ale do domu polecam układ filtrów 1 weglowy drugi z wkładem o przepustowosci 25 mikronów (takie duze pod zlew)
kazior sprawa z zywica jest taka ze cos za cos zabierasz magnez i wapn wprowadzasz potas lub sód (nie pamietam) najlepszym sposobem do pozbucia sie kamienia jest tz zmiekczacz (drogie) albo urzaczenie do zmiany struktury krystalicznej osadu (jeszcze drozsze raz na 2 lata do wymiany całe)wtedy przyjmujemy kamien ale jest on w postaci nie odkładajacej sie na urzadzeniach i organizmie.....coraz wiecej osób je stosuje nawet duze zakłady przemysłowe (WV) Very Happy


Ostatnio zmieniony przez jagodas dnia Wto 23:06, 08 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 12:16, 09 Sty 2008
Zbyszek
 
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 1099
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Szczecin





Cytat:
Zbyszku ja nie wiem czy Ty czasem tej Pani bliżej nie znasz

- oj znam. znam...


Cytat:
Nie wiem ale pijecie Zbysiu wodę z jeziora Dąbskiego czy z Odry?

- z jeziora Miedwie (chociaż wodę z Odry też daje się przeżyć).

Natomiast temat uzdatniania wody w warunkach domowych jest tematem bardzo obszernym. I drażliwym... zwłaszcza dla producentów i sprzedawców różnego rodzaju filtrów. Polskie prawo nakłada na producentów (dostawców) wody do publicznych sieci wodociągowych określone obowiązki i parametry, jakim musi odpowiadać ich produkt, czyli woda. Produkt ten kontrolowany jest przez niezależne organy państwowe (Sanepid) - zależnie od wielkości wodociągu z odpowiednią częstotliwością.

Technologia, jaką opisała jagodas, dotyczy wód przemysłowych (osmotyczna demineralizacja) lub wód bardzo zanieczyszczonych czy zasolonych (osmotyczne odsalanie np. wód morskich).
O ile demineralizacja ma uzasadnienie w pewnych procesach produkcyjnych, energetyce czy ciepłownictwie, o tyle w warunkach domowych może przynieść wielce niepożądane efekty. Kiedyś chyba już na tym forum opisywałem przypadek Asi i jej kłopotów z nerkami podczas dwutygodniowego pobytu w Alpach austriackich. Ale przypomnę - korzystaliśmy z bardzo czystej wody górskiej (z kranu!!!) Woda była na tyle "miękka", że spowodowała wypłukiwanie złogów kamieni nerkowych, co z koleii przełożyło się na ból i cierpienie ich właścicielki. Zrozumieliśmy dlaczego w wiejskim sklepiku było tak duże zapotrzebowanie na konfekcjonowaną wodę źródlaną gdy zobaczyliśmy lokalne ujęcie wody wodociągowej. Była to woda ujmowana z potoku powstającego u stóp topniejącego lodowca. Czyli prawie destylat....
W warunkach domowych sensem jest zmiękczanie wody tylko w przypadku wód bardzo twardych, przy czym nie każdy rodzaj twardości jesteśmy w stanie usunąć (urządzeniami domowymi). Najczęściej jednak mamy do czynienia z twardością tzw. przemijającą (czyli ogólnie rzecz biorąc - węglanową) - możemy się jej pozbyć np. gotując wodę.
Domowe zmywarki mają zabudowane mini wymienniki jonitowe
Cytat:
kazior sprawa z zywica jest taka ze cos za cos zabierasz magnez i wapn wprowadzasz potas lub sód
pracujące najczęściej w tzw. cyklu sodowym (wymieniacze przemysłowe pracują w cyklu wodorowym, ale to zdecydowanie bardziej skomplikowana historia). Do pralek stosujemy pochodne kwasu wersenowego (np. Calgonit).

Jeśli jednak nie odpowiada nam zapach wody, czasem mogą się w niej pojawić zawiesiny wynikające z zaistniałych na sieci wodociągowej awarii - możemy stosować filtry węglowe (np. Brita) ale koniecznie z dodatkiem srebra (działanie bakteriobójcze).
Moim zdaniem (a jestem dyplomowanym technologiem wody i ścieków) a także zdaniem Joanny (szefowa laboratorium zakładu wodociągów, również technolog wody i ścieków z 34 letnim stażem pracy w branży) kupowanie drogich filtrów osmotycznych do domu (mieszkania) przynosi korzyść tylko ich producentom i dystrybutorom.



Cytat:
urzaczenie do zmiany struktury krystalicznej osadu
- na tej zasadzie działają tzw. magnetyzery, ale stosuje się je przeważnie w niskotemperaturowych systemach grzewczych (zmiana struktury kamienia z postaci zestalonej w postać drobnokrystalicznego mułu, który trzeba co jakiś czas usuwać z systemu grzewczego). To mogę stwierdzić na podstawie mego blisko 25-letniego związku z pewną firmą ciepłowniczą.


Może temat potraktowałem dość powierzchownie, ale zagadnienie jest bardzo złożone i każdy zapewne będzie miał swoje racje...
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 12:56, 09 Sty 2008
jagodas
 
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 1791
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań
Płeć: K





o zbyszku jak fajnie ja jestem inz technologiem chemii (przemysłówka, za pól roku chyba mgr) widze ze ty siedzisz w typowej sanitarce ja raczej w przemysłówce temat ten nie jest mi opcy poniewaz pracowałam dla biura projektowego oczyszczalni scieków zarówno tych przydomowych jak i tych przemysłowych.... ale same zmiekczacze zaczeli sobie montowac ludzie w domu i osmozy o zgrozo tez ja zawsze jak ktos przychodził tyo z wiadomych przyczyn odradzałam, a co do zywicy nie pamietałam który to komplekson teraz juz wiem Smile, magnetyzery chodzi mi o te najbardziej nowoczesne (chodzi tu o urzadzenie działajace jak ogniwo z bodajze cynkowa anoda ) to masz racje powstaje osad podobny do pyłku bardzo drobnokrystaliczny ale nie myslałam nigdy o tym ze jest on tak ciezki by osadzac sie w instalacji to ciekawe miałes kiedys z czyms takim do czynienia?
gotowanie dobry sposób tylko czyszczenie czajnika (kiedys bartek po nocy zrobił sobie 4 kawy zwoda z kwaskiem cytrynowym:))
Smieszna rzacz jest z tym calgonitem, poniewaz kiedys zwiazek ten był dodawany do proszku do prania potem z tego zrezygnowano i zamiast niego wprowadzono drozsze substancje, ciekawe dlaczego, zeby za kilka lat ukazał sie na rynku najwiekszy przyjaciel pralek calgonit?

a temat jest faktycznie tematem morze wiec moze lepiej nie rozwijajmy go zabardzo


Ostatnio zmieniony przez jagodas dnia Śro 18:23, 09 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 15:42, 09 Sty 2008
degus
 
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: K





Hmm..., A tak w skrócie co byście polecili mojemu królikowi do picia, zwłaszcza, że siusia z kamieniem. Pozostałam z Vitapolem, bo innych granulatów nie chce (mimo głodzenia) kropelki w wodzie pitnej też chyba niewiele dają. Czasami zdarza się, że jest nasiusiane i jakby nie ma osadu, ale trudno mi zaobserwować kiedy, bo ostatnio ma dość monotonną dietę. Przez różne próby zmian ostatnio lekko rozregulowałam jej brzuszek i jestem jakby w punkcie wyjścia. Dawałam jej wodę oligoceńską przegotowaną, a tak przy okazji to czy króliczek może dostać kiełki fasolki mung?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 16:46, 09 Sty 2008
kiche_wilczyca
 
Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 3699
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: K





mojemu Czortusiowi dr Mozga zalecał "Wodę Jana"
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 18:51, 09 Sty 2008
Zbyszek
 
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 1099
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Szczecin





Cytat:
mojemu Czortusiowi dr Mozga zalecał "Wodę Jana"

ale bezwzględnie całkowicie odgazowaną (podgrzewać do 40 - 45 st przez 15-20 minut) i przestudzić. "Jan" zawiera naturalny CO2, którego przd podaniem wody królikowi należy się pozbyć.

Cytat:
co byście polecili mojemu królikowi do picia

Kropka od 9 lat pije tylko i wyłącznie "Vitalineę" (oczywiście niegazowaną Wink ). Chociaż wydaje mi się, że bardziej wskazana jest woda o jeszcze niższej mineralizacji. Woda pobierana przez króliki w naturze to albo woda z roślin albo deszczówka (rosa) - czyli woda o bardzo niskiej (można powiedzieć "zerowej") mineralizacji.


Cytat:
czy króliczek może dostać kiełki fasolki mung
- raczej bym nie ryzykował. Jeśli już kiełki to rzodkiewki lub słonecznika (baaaardzo tuczące).

Cytat:
to ciekawe miałes kiedys z czyms takim do czynienia?

- no, i to przez prawie 20 lat, gdy byłem szefem ciepłowni o mocy ca 114 MW. W strefach wolnego przepływu w kotłach wysokotemperaturowych odkładał się tzw. "muł", składający się m.in. z drobnokrystalicznych ziaren kamienia kotłowego, nierozpuszczalnych fosforanów wapnia i magnezu a także produktów korozji instalacji ciepłowniczych.
Ale jak piszesz - zakończmy ten temat, bo można by niejedną pracę doktorską w (z) tej materii stworzyć.
Nb. technologiem procesów chemicznych jestem z pierwszego zawodu, ale to już naprawdę zamierzchła przeszłość, tym bardziej, że na produkcji nigdy nie pracowałem Laughing
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 13:21, 10 Sty 2008
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





dobrze, nie kończyć, utrzymać temat na wysokim poziomie, zaobserwowałem zwiększone wejścia na nasze forum pracowników firm produkujących wodę moneralną. Nawet wychwyciłem jak jeden technolog kopiuje Wasze posty. Rozważam czy aby nie poszerzyć forum na inne specjalizacje.

Z OSTATNIEJ CHWILI

otrzymałem maila o treści która mnie troszkę zaskoczyła, autor tego listu napisał, iż nasze forum to kopalnia wiedzy porównał go do encyklopedii Wikipedia.


Ostatnio zmieniony przez KazioR dnia Czw 13:23, 10 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 13:46, 10 Sty 2008
kiche_wilczyca
 
Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 3699
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: K





To bardzo dobra wiadomość (z tą kopalnią wiedzy.............z producentami też kazik
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 14:42, 10 Sty 2008
jagodas
 
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 1791
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań
Płeć: K





Embarassed
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 15:09, 10 Sty 2008
kiche_wilczyca
 
Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 3699
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: K





jezeli jesteśmy przy temacie filtrów........ ja moim daję przegotowaną i ostudzoną. Niestety skierniewicka woda jest wybitnie zakamieniona. I tak przyszło mi do głowy, żeby uszakom tą przegotowaną, zanim rozleję im do poiedłek i miseczki czy by jej nieprzepuścić przez watę. Co o tym myślicie?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 15:46, 10 Sty 2008
jagodas
 
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 1791
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań
Płeć: K





wkłady w filtrze cechuja sie pewna porowatościa która okresla sie przy pomocy tzw progu filtracji, do domu polecam 25 um, sa to takie siatki które nakłada sie na kosze w filtrze (chodzi mi o filtry z prefiltracja odsrodkową) 25 um to badzo mało (a wkład 25 um to jeden z tych o wiekszym progu filtracji w zakładach spozywki montuje sie 5um) wata ani lignina niestety tego nie uzyskasz ale jak chcesz mozesz kupic same takie wkłady i tak jak przez rekaw przepuszczać wode ( 5 wkładów ok 30 zł ) jednak ja polecam brite albo inne podobne poza siatka maja jeszcze wegiel oraz zywice jonowymienna i jak pisał zbyszek srebro.
Zobacz profil autora
Smakowe kropelki
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Żywienie
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 2 z 2  
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin