Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Żywienie -> artykuł o diecie królika
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
artykuł o diecie królika
PostWysłany: Sob 23:10, 05 Gru 2009
emanuelka
 
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Polska,Siedlce
Płeć: K





Troche dłułgi Rolling Eyes Arrow Dieta Królika Podstawowym składnikiem jest SIANO bogate w błonnik, które zapewnia normalne funkcjonowanie układu pokarmowego naszego zwierzaka. Króliczki żując siano ścierają sobie rosnące przez całe życie zęby co nie doprowadza do przerośnięć. Siano pomaga w trawieniu i pozbyciu się ewentualnych, zalegających w przewodzie pokarmowym "kulek" sierści, jest więc bardzo ważnym składnikiem diety każdego królika. Siano powinno być dostępne przez cały dzień, najlepiej poprzez uzupełnianie świeżym sianem parę razy dziennie.

Oprócz tego należy zapewnić królisiowi całodobowy dostęp do świeżej wody najlepiej przegotowanej, żadnych mineralnych!!! W żadnym razie nie wolno przekarmiać królika karmą treściwą typu mieszanki, granulaty; świeże warzywa do woli. Wszystko inne jest "przysmakiem" i powinno być podawane w bardzo ograniczonych ilościach.

Jeżeli chodzi o wprowadzanie nowego asortymentu do menu pyszczka to nie wszystko na raz bo może się to źle skończyć. Wprowadzaj np. zieleninę pojedynczo, po troszkę przyzwyczajając go stopniowo przez ok. 2 tygodnie (obserwuj czy nie ma biegunki lub wzdęcia), w razie jakiś komplikacji przerwij podawanie. Nie karm królika pokarmem dla ludzi typu czekolady pod różnymi postaciami, mięsem, wędlinami, serem żółtym.

Podstawowym codziennym pokarmem mojej Zuzi są warzywa i zieleninka, owoce no i niewielką część stanowi granulat .Granulat jest skoncentrowanym pokarmem dla królików, który składa się ze skompresowanych części roślin z dodatkiem witamin i minerałów. Jest kompletnym pożywieniem, aczkolwiek z wyjątkiem młodych królików lub królików o specjalnych potrzebach, powinien być limitowany, podawany dwa - trzy razy dziennie w niezbyt dużej ilości i w żadnym wypadku nie może być dostępny przez cały dzień. Granulaty różnych firm różnią się między sobą.

Granulat powinien być świeży i względnie bogaty w błonnik (minimum 18%, moje karmy maja 11% L). Nie należy kupować granulek na dłużej niż 6 tygodni i trzeba zwracać uwagę na datę ważności.

Idealnie jest, jeśli granulat ma następujące parametry:

- włókno (błonnik): 20 - 25%

- białko: 13 - 15%

- tłuszcze: < 2%

Granulat bez żadnych dodatków jest najlepszy. W rzeczywistości trudno jest znaleźć takie pokarmy, ale należy wybierać te, które są najbliżej tych liczb. Zasadą jest, aby ilość białka była mniejsza od ilości błonnika (włókna). Jeśli jest inaczej, to na pewno ma się do czynienia ze złym granulatem. Ilość tłuszczu zaś powinna być mniejsza niż 2%, chyba że weterynarz zaleci inaczej.

Granulat mieszany z ziarnami, orzechami i suszem jest oferowany często przez producentów (łatwiej przekonać kupujących), ale go odradzam - króliki wyjadają tylko części najbardziej kaloryczne lub najsłodsze, resztę zostawiając, przez co ich dieta jest zdecydowanie dla nich nie zdrowa.

W miarę jak królik dorasta, powinien dostawać mniej granulek, a siano powinno być dostępne cały czas. Jeśli dieta królika zawiera mniejsze ilości granulek, wtedy trzeba podawać większe ilości innych pokarmów, zwłaszcza warzyw, ale bez zwiększania wartości kalorycznej. Granulat podaje się do dwóch razy dziennie, w okresie wzrostu - do syta, ale tylko w porach karmienia, dorosłym królikom stosownie do wagi ciała i skłonności do objadania się. Granulat nie powinien stać w misce cały czas! Ja posiadam granulat firmy Vita – Pol, niestety odbiega on od tego idealnego, teraz czekam na granulat z Vitakraftu słyszałem, że jest bardzo dobry, lecz niestety ma dodatki pochodzenia zwierzęcego a tego pyszczek nie powinien jeść Na wiosnę i lato Zuzia dostaje listki cykorii, natki pietruszki i marchwi, koperku lub garść listków rzodkiewki, kiełki słonecznika, marchewkę, kawałek selera lub korzenia pietruszki oraz rozmaryn, bazylię, miętę pieprzową i trawkę dla kotów a na podwieczorek kawałek jabłka. Wszystko to podaję dwa razy dziennie - rano 1,5 łyżki stołowej granulatu (1,80kg Zuzia)+ troszeczkę zieleninki i dopiero wieczorem (ze względu na moją pracę) dostaje warzywa zazwyczaj dwie odmiany, przed samym spaniem dostaje kawałek jabłka, oczywiście cały czas ma dostęp do świeżego siana oraz wody. Zielenina i warzywa powinny pochodzić z "pewnego" źródła, czyli najlepiej - z własnego, nie nawożonego chemicznie ogródka. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości - starajmy się przynajmniej kupować w miejscach sprawdzonych, gdzie jest mniejsze ryzyko, że warzywa zawierają niebezpieczną dla zdrowia zwierzaka chemię.
Jakie warzywka powinien zjadać nasz królik.
Warzywa oferują różnorodność witamin, minerałów jakiej nie daje żaden inny ze składników diety i króliki za nimi przepadają. Wiedzą co dobre J. Wybieraj dla królika różne warzywa, jednocześnie liściaste jak i korzeniowe. Nigdy nie karm fasolą i rabarbarem.

Poniżej znajduje się lista warzyw przyjaznych naszym pyszczkom:

rozmaryn koperek cykoria brokuły (liście i łodygi) rzeżucha marchew (korzeń, natka) seler bazylia endywia koniczyna (po przekwitnięciu) mięta i mięta pieprzowa eskarola zielona papryka jarmuż (ostrożnie) mlecz pietruszka - głównie (natka, korzeń) liście rzodkiewki liście maliny sałata rzymska szpinak (ostrożnie) szczypiorek

Należy pamiętać, że najlepsze są świeże warzywa liściaste, warzywa korzeniowe powinny być podawane w ograniczonych ilościach, gdyż są bardziej kaloryczne. Suszone warzywa posiadają najmniejszą wartość - zawierają najbardziej skoncentrowane składniki odżywcze, przez co są o wiele bardziej kaloryczne.

Lista owoców które możemy podawać naszym zwierzakom:

jabłka (wydrążone) czarne jagody melon pomarańcze papaja śliwki gruszki ananasy brzoskwinie maliny truskawki grejpfrut kiwi

W diecie królika owoce trzeba traktować jak przysmaki. Owoce zawierające dużo cukrów, jak banany i winogrona powinny być podawane w szczególnie małych ilościach. Jeśli pozwolić królikom wybierać, to zawsze przedłożą słodkie jedzenie nad zdrowe!

Warzywa i owoce zawsze powinny być podawane świeże, umyte i dokładnie osuszone. Liście nie mogą być mokre ani wilgotne! Zielenina nie może być zaparzona. Warzywa, o ile królik jest przyzwyczajony do nich, powinny być podawane w dużych ilościach, owoce zaś wyłącznie w niewielkich, do smaku.Nie należy podawać suszonych owoców ani orzechów - są zbyt kaloryczne! Oczywiście raz na jakiś czas kilka rodzynków nie zaszkodzi, ale to powinien być wyjątek w diecie, nie codzienny przysmak!

A oto chwasty których nie powinniśmy się obawiać : Żółtlica, krwawnik lebioda, jasnota, babka, pokrzywa, oset, mniszek lekarski, mlecz pospolity, cykoria, modra. C

hwasty trujące dla królików:

Zawilec, kaczaniec, sasanka, pszonak, mydlnica, ostromlecz, bieluń – dziędzierzawa, wilcza jagoda, naparstnica, szalej jadowity, psianka czarna, psianka słodkórz, lulek czarny, blekot pospolity, ziemowit jesienny, szczawół plamisty czyli pietraszak.

Rośliny trujące ozdobne:

Konwalia, bluszcz, nasturcja, oleander, filodendron, glicynia, fiołek, fiołek alpejski. (opowiada opiekun)


jeśli ktoś jest takiej diecie przeciw- pisać


posty połączone
M__89
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 0:46, 07 Gru 2009
MiA__89
Gość
 





Trzeci raz zwracam ci uwagę na temat edytowania postów . Lojalnie uprzedzam , że czwartego nie będzie. Jeszcze raz i będzie ostrzeżenie.
artykuł o diecie królika
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Żywienie
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin