Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Pokarmy -> Pokarm żywy
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Pokarm żywy
PostWysłany: Nie 12:43, 26 Paź 2008
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Są to małe bezkręgowce, których ruchliwość przywabia ryby. Można je dostać w sklepach, ale niektóre zbiera się w naturze. Przed podaniem żywy pokarm trzeba przepłukać letnią wodą.

Larwy ochotkowatych. Jakkolwiek wyglądem przypominają pierścienice, oczywiście nimi nie są. Są to larwy owadów z rodziny ochotkowatych (Chiro-nomidae), pokrewnych komarom. Żyją w wodach słodkich o mulistym podłożu, obfitującym w materię organiczną. Można je także nabyć w sklepach akwarystycznych. Przechowuje się je w lodówce w zwilżonym papierze gazetowym (bibule) albo w wodzie, którą trzeba codziennie wymieniać. Jest to pokarm wysokobiałkowy chętnie zjadany przez większość ryb.

Rureczniki. Są to smukłe, długie skąposzczety, żyjące w wodach słodkich obfitujących w materię organiczną. Dostępne są także w handlu. Przechowuje się je w lodówce lub w wodzie, która powinna być codziennie wymieniana. Stanowią dobry pokarm bogaty w białko.

Inne bezkręgowce. Jako pokarm dla ryb służą także doniczkowce, a zwłaszcza grindale, rzadko dostępne w handlu, czasem na giełdach akwarystycznych, wyhodowane przez zapalonych akwarystów. Morskie bezkręgowce dużych rozmiarów, często używane jako przynęta na ryby (np. pierścienice), nadają się do karmienia największych ryb, zwłaszcza morskich.

Krewetki. Wszystkie krewetki można bez pożywienia przechować przez tydzień w czystej, filtrowanej i natlenianej wodzie. Akwaryści mieszkający nad morzem mogą zbierać je w czasie odpływu w kałużach na brzegu i pod wodorostami. Najdrobniejsze można podawać największym rybom, zwłaszcza morskim. W niektórych dobrze natlenionych strumieniach można chwytać małym sitkiem kieł-że, skorupiaki podobne do krewetek (długości około 1 cm). Raczą się nimi chętnie słodkowodne i morskie ryby dużych rozmiarów.

Małe rybki. Stanowią ulubiony pokarm wielu ryb mięsożernych. Akwaryści hodują bardzc plenne ryby żyworodne i używają ich narybku jako żywegc pokarmu. Jest to czasem dobre rozwiązanie w utrzymaniu ryb morskich, które trudno akceptują inny pokarm.

Larwy owadów. W bardzc czystych i dobrze natlenionych wodach występują larwy owadów, często pod żwirem lub kamieniami. Niektóre z nich służą jako wędkarskie przynęty. Zbieranie ich za pomocą niewielkiego sitka nie jest łatwe, ale larwy te stanowią bardzo cenny dla ryb dodatek pokarmowy.

Orzęski. Są to pierwotniaki, a więc mikroskopijne zwierzęta, zbudowane z jednej tylko komórki (podczas gdy na ciało ryby składają się miliardy komórek). Najbardziej znane są pantofelki, których wielkość nie przekracza 0,3 mm. Ze względu na niewielkie rozmiary stanowią one dobry pokarm dla narybku. Trudno je pozyskać z natury, można je jednak hodować w rozmaitych pojemnikach. Istnieje wiele „przepisów" na tę hodowlę, opartych na gotowanej sałacie, ziemniakach, skórkach bananów czy sianie, włożonych do wody. Materia roślinna umożliwia rozwój bakteriom, którymi żywią się pierwotniaki. Następnie do pojemnika hodowlanego należy włożyć nieco podłoża z akwarium działającego już parę miesięcy lub kilka mililitrów mułu pobranego z dna stawu, by w ten sposób wprowadzić pierwotniaki stanowiące zaczątek hodowli.

Rozwielitki. Są to drobne skorupiaki należące do słodkowodnego zooplanktonu. Żywe rozwielitki mają dużą wartość odżywczą z uwagi na wysoką zawartość białek i soli mineralnych. Narybek bardzo je lubi. Wpuszczone do akwarium słodkowodnego, utrzymują się przy życiu aż do czasu zjedzenia przez ryby, a więc martwe daf-nie nie zanieczyszczają wody. Są dość rzadko dostępne w handlu, można więc łowić je na wiosnę, kiedy zaczynają poja- wiać się w niektórych płytkich zbiornikach wodnych. Często występują w bardzo licznych grupach, więc połów może okazać się bardzo owocny, jeśli użyjemy sitka o drobnych oczkach. W dobrze natlenionej wodzie długo pozostają żywe.

Solówce. Są to drobne prymitywne skorupiaki, które zasiedlają małe słone zbiorniki całego świata. Stanowią żywy pokarm niezbędny prawie każdemu akwaryście. Osobniki dorosłe mają około 1 cm długości i można nimi karmić dorosłe ryby. Larwy, wielkości około 1/3 mm, służą jako pokarm dla narybku. Czasami stanowią jedyny sposób na uratowanie młodych ryb, które nie potrafią lub nie chcą jeść sztucznego pokarmu.

Wrotki. Są to drobne bezkręgowce wodne, żyjące w wodach słodkich i słonych, wielkości 0,05-0,2 mm. Obecnie stanowią jedyny pokarm żywy odpowiadający larwom ryb morskich, które rozmnażają się w akwariach (np. amfiprionów - błazenków). Hodowla wrotków w słonej lub zasolonej wodzie jest trudna.

Inne mikroskopijne zwierzęta. Inne drobne zwierzęta mogą także być interesujące dla akwarysty. Zwykle są to skorupiaki morskie, np. widłonogi, których wielkość nie przekracza kilku milimetrów, lub kryl z zimnych mórz, przypominający wyglądem drobne krewetki i będący pokarmem wielorybów. Zwierzęta te można kupić wyłącznie mrożone.


Ostatnio zmieniony przez KazioR dnia Nie 12:43, 26 Paź 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Pokarm żywy
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Pokarmy
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin